Firma Tarczyński, wiodąca marka wędlin paczkowanych w Polsce oraz zdecydowany lider w segmencie kabanosów, wprowadza innowacyjne biokompostowalne podkłady absorpcyjne w wędlinach paczkowanych, ustanawiając na polskim rynku nowe standardy w branży. Dzięki produkowanym w Polsce podkładom Padeco, które pochłaniają wilgoć i mogą być kompostowane w warunkach domowych, firma znacząco zmniejszy zużycie tworzyw sztucznych w produkcji wędlin paczkowanych. Nowoczesne absorbery pozwoliły wyeliminować już ponad 215 kg tworzyw sztucznych [1] , a wartość ta rośnie z każdym zamówieniem.

Podkłady Padeco, opracowane i wyprodukowane przez polską firmę Pomona, wyróżniają się zastosowaniem biokompostowalnego laminatu zgodnego z normami EN14932 i EN14995 oraz rdzenia absorpcyjnego bazującego na włóknach celulozowych. Wszystkie warstwy podkładu są połączone mechanicznie, co umożliwia ich łatwe rozdzielanie i biokompostowanie w warunkach domowych. Dla porównania w tradycyjnych podkładach powszechnie stosowanych w branży spożywczej używa się absorberów na bazie poliakrylanu sodu. Doskonale pochłania on wodę, ale z uwagi na mieszankę tworzywa sztucznego, celulozy i substancji wiążących, nałożoną na zewnętrzną warstwę z polietylenu, takiego podkładu nie daje się łatwo rozdzielić na poszczególne frakcje, co utrudnia jego recykling.

Oprócz walorów środowiskowych, zaletą podkładu Padeco jest również jego wygląd. Przypomina on tradycyjne odpowiedniki, a jedyna różnica jest taka, że biokompostowalna wersja jest matowa, a nie błyszcząca, jak ta z polietylenu. Dzięki temu klienci otrzymują produkt, do którego są przyzwyczajeni, a jednocześnie o znacznie mniejszym wpływie na środowisko. Wdrożenie podkładów Padeco w produkcji firmy Tarczyński poprzedziły specjalistyczne testy, mające na celu dobranie absorbera o odpowiedniej chłonności do różnych produktów, takich jak Szynka biała, Szynka wolnogotowana oraz Szynka francuska. Biokompostowalne podkłady zyskują na popularności, choć na polskim rynku wciąż stanowią mniejszość, w przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej, gdzie są standardem od lat.

Firma Tarczyński od lat systematycznie wdraża przyjazne dla środowiska rozwiązania w wielu obszarach swojej produkcji, w tym w dziedzinie opakowań. Przykładowo do przygotowania coraz większej liczby opakowań producent wędlin i przekąsek białkowych stosuje materiały pochodzące w 80% z recyklingu. Ponadto używana przez firmę folia stretch stosowana do zabezpieczania produktów w trakcie transportu pochodzi w 30% z recyklingu, co oznacza, że producent wykorzystuje ponad 10 ton plastiku z recyklatu.

Marka jest członkiem wspierającym Stowarzyszenie Natureef, które dąży do ochrony środowiska naturalnego poprzez redukcję odpadów opakowaniowych oraz ich śladu środowiskowego. Tarczyński S.A. uczestniczy również w programie recyklingu RafCycle® firmy UPM Raflatac, odzyskując podkłady papierowe, co przynosi wymierne korzyści dla środowiska m.in. w postaci ograniczenia wycinki drzew i mniejszej emisji CO2. W 2023 roku dzięki recyklingowi 95 ton odpadów etykietowych zachowano 1235 drzew oraz zmniejszono emisję CO2 o 11 ton, co odpowiada 75 093 przejechanym kilometrom. [3].

Wszystkie te działania wpisują się w przyjętą przez firmę Tarczyński i konsekwentnie realizowaną od lat strategię CSR opartą na czterech kluczowych obszarach: zdrowy, aktywny tryb życia, dbałość o naturalne środowisko i jego zasoby, świadomy wybór i racjonalne odżywianie oraz wspieranie lokalnych społeczności. Zostały one połączone wspólną platformą komunikacyjną TarczyńskiLepiej.pl.

[1] Estymacja wewnętrzna Pomona w przeliczeniu na 466050 szt. podkładów Padeco zakupionych przez firmę Tarczyński.

[2] Dane na podstawie certyfikatu RecyClass wystawionego przez Silk Road Certification 11/2023.

[3] Wyniki uzyskane w oparciu o model obliczeniowy zatwierdzony przez firmę DEKRA na podstawie raportu firmy UPM Raflatac zgodnego z normami ISO 14040/44/67.