Celem projektu było opracowanie innowacyjnych w skali świata przekąsek mięsnych typu kabanos z segmentu „snack&chips” oraz innowacyjnej technologii ich wytwarzania.
Informujemy, iż zakończyliśmy realizację projektu pt. „Demonstracja w pełni zautomatyzowanej wydajnej technologii otrzymywania przekąsek mięsnych o wysokiej wartości dodanej stanowiących przełom w branży”.
Okres realizacji projektu: grudzień 2017 – styczeń 2020
Celem projektu było opracowanie innowacyjnych w skali świata przekąsek mięsnych typu kabanos z segmentu „snack&chips” oraz innowacyjnej technologii ich wytwarzania. Wdrożenie rezultatów Projektu odbyło się poprzez wprowadzenie wyników prac rozwojowych do własnej działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Przekąski mięsne opracowane w ramach Projektu charakteryzują się wysoką zawartością białka (do 60g/100g produktu), obniżoną zawartością tłuszczu (min. 16g/100g produktu) oraz wysoką mięsnością (do 250g/100g produktu). Ze względu na przekąskowy charakter wyrobu, opracowane zostało również nowe opakowanie umożliwiające łatwiejsze otwarcie oraz konsumpcję produktu „on-the-go”. Możliwość stworzenia przekąsek mięsnych o wysokiej wartości dodanej jest wynikiem opracowania zintegrowanego i w pełni zautomatyzowanego procesu, który umożliwił wyeliminowanie z produktu szkodliwego dla zdrowia ludzi benzopirenu oraz konieczności użycia powłoki alginianowej.
Cel Projektu został osiągnięty poprzez realizację następujący prac B+R:
- opracowania nowej receptury farszu, która pozwala na wyeliminowanie procesu wędzenia oraz powłoki alginianowej,
- zintegrowania oraz automatyzacji procesu wytarzania przekąsek mięsnych, która pozwala na skrócenie czasu potrzebnego na obróbkę termiczną produktu,
- stworzenie specjalnego oprogramowania sterującego, który pozwala na dostosowanie parametrów procesu do szeregu zmiennych.
Realizacja Projektu przyczyniła się do rozwinięcia kompetencji B+R Spółki, a także umożliwia wytwarzanie wysokiej jakości przekąsek mięsnych, które odpowiadają potrzebom konsumenckim oraz przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności Spółki na arenie międzynarodowej i krajowej.
Wartość projektu ogółem: 25 884 779,13 zł
Wkład Funduszy Europejskich: 10 353 911,66 zł
W październiku 2022 roku, po dokonanym odbiorze został przekazany do eksploatacji układ wysokosprawnej kogeneracji w oparciu o silniki gazowe wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.
Dane techniczne:
-
- ilość kogeneratorów [szt]: 4
- moc elektryczna kogeneratora [kWe]: 2.004
- moc cieplna kogeneratora [kWt]: 2.170
Głównym celem projektu, polegającego na budowie gazowej instalacji kogeneracyjnej było zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstwa oraz poprawa jakości powietrza, poprzez wprowadzenie produkcji ciepła w skojarzeniu z produkcją energii elektrycznej i z niskoemisyjnego paliwa jakim jest gaz ziemny. Realizacja projektu przyczyni się, do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery (CO2, NOx, SO2, pył, w tym PM10).
Wyprodukowane ciepło w postaci gorącej wody w całości pokrywa zapotrzebowanie zakładu w zakresie ogrzewania, produkcji ciepłej wody użytkowej, zasilania wentylacji, w procesach technologicznych, a także do produkcji chłodu. Produkcja ciepła w kogeneracji zastąpiła także pracę kotłowni lokalnych, co wpływa na poprawę efektywności.
Wytworzona energia elektryczna jest zużywana na potrzeby własne zakładu pokrywając całkowite zapotrzebowanie, a ewentualne jej nadwyżki przekazywane będą do systemu elektroenergetycznego OSD.
Realizacja przedsięwzięcia pozwoliła zrealizować założone cele, a mianowicie:
-
- produkcja energii elektrycznej i cieplnej w skojarzeniu (kogeneracja),
- wykorzystanie energii cieplnej przez cały rok (zarówno zimą jak i latem jako ciepło grzewcze, technologiczne i do produkcji chłodu),
- wzrost efektywności wykorzystania energii pierwotnej (energii chemicznej paliwa) w stosunku do realizowanej aktualnie gospodarki rozdzielonej – miernikiem tego wzrostu jest wskaźnik PES wprowadzony Dyrektywą kogeneracyjną a określający procentową oszczędność energii pierwotnej układu kogeneracyjnego w stosunku do gospodarki rozdzielonej,
- zmniejszenie emisyjności szkodliwych substancji do atmosfery takich jak: CO2, NOx, SO2, CO i pyłów w odniesieniu do rozdzielonej produkcji nośników energii,
- zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną (obniżenie kosztu jej dostawy),
- uniknięcie w przyszłości ponoszenia kosztów odtworzeniowych i dostosowania do wymogów środowiskowych istniejącego majątku wytwórczego, poprawa lokalnego oraz własnego bezpieczeństwa energetycznego,
- uniknięcie w przyszłości ponoszenia kosztów odtworzeniowych i dostosowania do wymogów środowiskowych istniejącego majątku wytwórczego.
Budowa układu kogeneracji na terenie gminy Trzebnica, której głównym zadaniem jest produkcja tak zwanej „czystej energii” w skojarzeniu, pozwoli na realizację ważnych celów strategicznych regionu i
kraju oraz zaspokoi liczne potrzeby okolicznych mieszkańców i inwestorów.
Realizacja projektu wysokosprawnej kogeneracji pozwoli także na osiągnięcie wskaźników rezultatu:
-
- szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych (CI) [Mg CO2/rok]: 55 648,59 Mg CO2/rok,
- zmniejszenie zużycia energii pierwotnej” [GJ/rok]: 61 986,76 GJ/rok.
Harmonogram projektu:
-
- 03.08.2019 – ogłoszenie ws. wyboru wykonawcy na budowę układu wysokosprawnej kogeneracji;
- 26.08.2019 – ogłoszenie ws. wyboru nadzoru inwestorskiego do budowy układu wysokosprawnej kogeneracji;
- 02.12.2019 – podpisanie umowy z wykonawcą na realizację budowy układu wysokosprawnej kogeneracji;
- 02.12.2019 – podpisanie umowy na pełnienie funkcji nadzoru inwestorskiego związanego z budową układu wysokosprawnej kogeneracji;
- 05.12.2019 – przekazanie terenu budowy wykonawcy;
- 27.05.2020 – rozpoczęcie prac budowlanych;
- 20.08.2020 – dostawa i wprowadzenie do budynku pierwszego kogeneratora;
- 02.03.2021 – uruchomienie kogeneratora, pierwsza synchronizacja;
- 26.04.2021 – pozwolenie na użytkowanie obiektu;
- 13.07.2021 – zakończenie prac obiektowych technologicznych;
- 17.05.2022 – zakończenie prac regulacyjnych źródła kogeneracyjnego;
- 08.10.2022 – zakończenie prac regulacyjnych instalacji odbiorczych w zakładzie przez Tarczyński S.A.;
- 18.10.2022 – zakończenie odbioru końcowego, przekazani obiektu do eksploatacji.
Projekt realizowany był w ramach projektu Działania 1.6 „Promowanie wykorzystania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe, Poddziałanie 1.6.1. Źródła wysokosprawnej kogeneracji , oś priorytetowa I Zmniejszenie emisyjności gospodarki Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020”.
Całkowita wartość projektu wyniosła:
-
- netto 38.524.657,00 zł
- brutto 47.385.328,11 zł
- w tym wartość dofinansowania 13.344.000,00 zł
Finansowanie projektu
Inwestycja sfinansowana została z preferencyjnej pożyczki udzielonej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach umowy pożyczki nr 1181/2020/Wn01/OA-ew-yk/P w kwocie 24 266 932,31 PLN.
W związku z realizacją projektu: „Budowa układu wysokosprawnej kogeneracji w oparciu o silniki gazowe o mocy elektrycznej około 8 MW z możliwością produkcji chłodu wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w Ujeźdźcu Małym” udostępniamy opracowane przez Instytucję Zarządzającą POIiŚ narzędzie umożliwiające przekazanie informacji o podejrzeniu wystąpienia nieprawidłowości lub nadużycia finansowego. W celu przekazania informacji wystarczy napisać wiadomość na adres e-mail: naduzycia.POIS@mr.gov.pl lub poprzez formularz na stronie internetowej: www.pois.gov.pl/nieprawidlowosci