Kolejnym punktem na kulinarnej mapie Naturalnych Poranków Blisko Natury jest Złoty Stok. Adriana Marczewska – szefowa kuchni i prowadząca – wspólnie z marką Tarczyński tym razem wybrała się do Kopalni Złota w poszukiwaniu skarbów. Mowa tu nie tylko o cennym surowcu, a przede wszystkim o wyjątkowych smakach Dolnego Śląska. Czy udało jej się je odnaleźć?

Bogata w nowe smaki i doświadczenia trasa Naturalnych Poranków Blisko Natury nabiera tempa. Pełniąca rolę kulinarnej przewodniczki Adriana Marczewska zabiera widzów w najciekawsze miejsca na Dolnym Śląsku, pokazując lokalne przysmaki, które łączy z nowoczesnością, tworząc wyjątkowe przepisy na naturalne śniadanie. W trzecim odcinku ekipa programu odwiedziła Kopalnię Złota w Złotym Stoku, aby przygotować legendarny dolnośląski świszcz oraz sadzone jaja na złotym, miodowym sosie. Wszystko to z dodatkiem parówek z linii Tarczyński Naturalnie.

Historia kopalni w Złotym Stoku liczy przeszło 1000 lat, co czyni z niej najstarszy ośrodek górniczo-hutniczy w Polsce. Przez ten czas wydrążono tu ponad 300 km korytarzy, a ze skał wydobyto blisko 16,5 tony surowca. Tak samo, jak bogate w cenne złoża było niegdyś to miejsce, tak do dziś można z niego czerpać niepowtarzalne smaki. Postanowiłam je odkryć i wykorzystać, tworząc przepisy na pożywne i naturalne potrawy – mówi Adriana Marczewska, szefowa kuchni.

Dania łączące tradycję i nowoczesność

Pierwsza propozycja pożywnego śniadania to aromatyczny świszcz, czyli regionalne danie Dolnego Śląska, które powstaje z kaszy jaglanej i suszonych owoców – np. śliwek, moreli czy żurawiny. Do tego zielona sałatka i parówki Tarczyński Naturalnie 100% z szynki oblane słodko-wytrawnym wiśniowym sosem.

Szefowa kuchni przygotowała również jaja sadzone, które podała na złotym sosie na bazie mąki i masła. Nie zabrakło oczywiście parówek Tarczyński Naturalnie 100% z kurczaka oraz tajemniczego składnika – pesto z kiszonego czosnku niedźwiedziego, nadającego wyrazisty smak potrawie. Wszystko zostało posypane złotymi krążkami szalotki.

Region, który warto odwiedzić

Mimo że w kopalni w Złotym Stoku nie wydobywa się już surowców, warto odwiedzić to miejsce, by poznać jego ciekawą historię i odkryć liczne, pobliskie atrakcje. Znajduje się tam m.in. pensjonat Złoty Jar, którego historia od blisko 100 lat wiąże go nierozłącznie z okolicą. Wartą uwagi jest również osada górnicza, w której samemu można wciągnąć 3-tonowe wózki i przenieść się w historii o kilka wieków. Atrakcji nie brakuje też dla aktywnych – ci mogą przejść się najdłuższym i najstarszym w Polsce szlakiem pieszym prowadzącym wokół Sudetów lub szusować po blisko 200 km tras single track.

Najnowszy odcinek trasy Naturalne Poranki Blisko Natury dostępny jest pod linkiem: